Makaleler » Makaleler » En Ucuz ve En Doğru Gelinlik İçin Deneyim!

En Ucuz ve En Doğru Gelinlik İçin Deneyim!

En ucuz gelinliği seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Hazır Dikim Gelinlik mi? Özel dikim gelinlik mi?

En ucuz gelinlikler hangileridir?

 

Aklınızdaki tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz bu yazıyı, en ucuz gelinlik arayışında olan tüm gelin adayları için hazırladık. Detaylar yazının devamında...

 

En Ucuz ve En Doğru Gelinlik İçin Deneyim!

Evlilik kararı aldığınız andan itibaren ilk yapacağınız iş, gelinlik modellerini incelemek olmalı. Kendinize yakıştığını düşündüğünüz ve istediğiniz modeli belirlemek, hangi kesimin size daha çok yakıştığını anlayabilmek için öncelikle hazır gelinlik satan modaevlerine gidip, beğendiğiniz tüm gelinlik modellerini deneyin. Böylelikle hem size en çok yakışacak gelinlik modelini bulabilecek hem de fiyat araştırması yapmış olacaksınız.

Evet deneyin ve içinize en çok sinen modeli bulana kadar da denemeye devam edin. Mutlaka içinize sinen o gelinliği bulacaksınız. Ve o zamana kadar da hazır gelinlik mi yoksa özel dikim bir gelinlik mi istiyorsunuz bunu aklınızda netleştirmeye çalışın.

Çünkü çoğu gelin, özel dikim mi yoksa hazır gelinlik mi giymek istediği konusunda hep bir kararsızlık yaşar. Eğer hazır bir gelinlik giymeye karar verirseniz, buna 3 ay önceden karar vermelisiniz. Özel dikim için ise; en az 6 ay önceden hazırlanmaya başlarsanız iyi olur.

En Ucuz Gelinliği Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • İlk olarak kendinize bir bütçe belirlemelisiniz.
  • Hazır gelinlik ya da özel dikim gelinlik. Hangisine karar verirseniz verin, ayırdığınız bütçenin dışına çıkmazsanız maddi olarak herhangi bir sorun yaşamazsınız.
  • Ve saydığımız bu maddelerin belki de en önemlisi; gelinliği satın almadan önce birçok yerden fiyat alarak piyasa araştırması yapmak olmalıdır.

Pekala bu aşamaya kadar geldiysek; düğün tarihi yaklaşmış demektir. Peki karar verebildiniz mi sahi?

Hazır gelinlik mi yoksa özel dikim bir gelinlik mi tercih edeceksiniz?

Düğün tarihi yaklaştı, birçok gelinlik denediniz ve artık nasıl bir gelinlik giymek istediğinizle ilgili az çok bir fikir sahibi oldunuz değil mi? O halde şimdi sıra hayalinizdeki o gelinliğe sahip olma vaktiyse; kesenin ağzını açmaya hazır olun.

Çünkü hayal ettiğiniz düğünü yapmak ve istediğiniz gibi bir gelinlik giymenin maddi bir karşılığı olacak elbette. Bu yüzden düğün yapmaya karar vermeden önce yapacağınız masraflar için önceden kenarda belli bir birikim yapmış olmanız gerek. Yoksa hissettiğiniz tatlı telaşın yanında, düğün masrafları konusunda endişe yaşamanız da son derece olası. Evet biz düğünden önce yaşadığınız gerginliği anlayabiliyoruz. Birçok işi aynı anda yürütmeye çalışmak ve birçok şeye karar vermek zorunda olmak yeterince zor olsa gerek. Bizler bu yazımızda, en azından karar verme sürecinizde sizlerin yanınızda olmak istiyoruz. Ve seçimlerinizde sizlere yol gösterecek noktalara değinerek, tercihlerinizi daraltmanıza yardımcı olmak için işe başlayalım o halde..

Gelinlik modelinizi seçtiyseniz; şimdi nasıl satın almak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için önünüzde iki seçenek var. Hazır gelinlikler ya da özel dikim gelinlikler. Bu soru belki de gelin adaylarının aklına en çok takılan sorulardan biri. O zaman bu soruyu, elimizden geldiğince biz cevaplamaya çalışalım.

Hazır dikim gelinlikler, özel dikim gelinliklere göre daha mı ucuzdur?

Gelinlik tercihinizi hazır gelinlik modellerinden yana mı kullanmaya karar verdiniz? Ancak hazır gelinlik mi yoksa özel dikim gelinlik mi daha ucuza mal olur merak ediyorsanız; gelin bu konuyu biraz daha yakından inceleyelim.

Hazır kalıp gelinliklerde her modelin s, m, l veya daha geniş ebatlarını bulabilmek mümkün. Sezonun trend tasarımları arasından hazır bir gelinlik modelini tercih ettiyseniz; bunu kendi beden ölçülerinize göre daraltıp, bedeninize uygun hale getirebilirsiniz. Örneğin; seçtiğiniz hazır gelinliğin omuzları size geniş geldiyse; sadece bu kısımları içten biraz daraltabilir ve sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hazır gelinlik modelleri arasında, kendi bedeninize ve zevkinize uygun bir model bulmak zordur. Bu yüzden tadilat aşamalarını da göz önünde bulundurarak, gelinlik arama sürecine biraz erken başlamanız önemli. Ancak yine de hazır gelinlikler, tüm tadilat işlemlerine rağmen özel dikim gelinliklere kıyasla çok daha ucuzdur. Ucuzluğu sebebiyle de hazır kalıp gelinlikler, gelin adayları tarafından en çok tercih edilen gelinlikler arasındadır.

Farklılıklardan hoşlananlardan mısınız? Öyleyse özel dikim gelinlikler tam size göre!

Özel ve farklı olmayı seviyor, gelinliğim de bana özel olmalı mı diyorsunuz? O halde siz özel dikim bir gelinlikle dünya evine girmelisiniz. Evet kabul etmeliyiz ki bu seçenek size biraz maliyetli gelebilir. Ancak şüphesiz ki; sizi en memnun edecek sonucu da bu seçenek verecektir. Bu aşamada yapacağınız en mantıklı şey, iyi bir haute couture markasına hayalinizdeki gelinliği anlatarak diktirmek olacaktır. Böylece detaylara siz karar verebilecek ve hayalinizdeki gelinliği tam anlamıyla üzerinizde görebileceksiniz.

Burada önemli olan, sizin istediğiniz detayları gelinliğinizdeki dikişlere doğru aktarabilen bir tasarımcı ile çalışmaktır. Kaliteli seçilmiş bir kumaş, dikimin kusursuzluğu ve  modelin kumaşa doğru uygulanması, özel dikim gelinlikte dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almalıdır. Ancak özel dikim bir gelinliğin fiyatı size hazır gelinliklere kıyasla çok daha yüksek gelebilir. Buna şimdiden hazır olsanız iyi olur.

İster özel dikim ister hazır gelinlik, elbette tercih sizin; fakat unutmayın ki, düğününüzde giyeceğiniz bu özel elbise, sizin en değerli gününüzden bir anı olacak. Bu yüzden fiyatı ne kadar olursa olsun, tarzınızı yansıtan ve vücut tipinize en uygun gelinliği tercih ettiğinizden emin olun...

En ucuz gelinlikler hangileridir?

Sadece bir kez giyeceği bir gelinliğe çok fazla para harcamak istemeyen gelin adayları, daha çok uygun fiyatlı gelinliklere yönelmektedir. Ancak ucuz gelinlik arayışında olan gelin adaylarının dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir önemli olan konu bu. Gelinliğin kumaşı, işlemesi, özel dikim olup olmaması ve gelinliğin satıldığı yer, gelinliğin maliyetini belirleyen önemli faktörlerdir. Örneğin; gelinlik firmaları tarafından hazırlanan hazır kalıp bir gelinlik, özel dikim bir gelinliğe kıyasla çok daha uygun fiyatlıdır. Daha da ucuz bir gelinlik arıyorsanız da kullanılmış ya da kiralık gelinlik seçeneklerini değerlendirmek isteyebilirsiniz.

 

En ucuz hazır gelinlik fiyatları ne kadardır?

Genel olarak gelinlik fiyatlarını incelediğimizde fiyatların 5000? TL’den başlayarak 7000?, 10000?, 20000? ve daha yukarı seviyelere doğru fartış gösterdiğini görüyoruz. Kiralık gelinliklerde bu fiyatlar, satılık olanlara göre ortalama 500-700 ? daha indirimli olabiliyor.

 

Gelinlik seçiminde Ucuza Kaçmak Avantajlı mı Yoksa Dezavantajlı mı?

Yaptığımız alışverişlerde ekonomik olanı istemek oldukça makul bir istek. Bu yiyecek, içecek ve giyim alışverişinde olduğu kadar düğün alışverişinde de geçerli bir durum. Çünkü kesemize uygun olanı seçmek, hem ekonomik olarak bütçeyi sarsmaz hem de diğer ihtiyaçları karşılamak için gerekli nakdi sağlayabilir. Ancak bazı durumlarda fazla ucuza kaçmak, kardan çok zarar ettirebilir. Eskilerin de söylediği gibi: “ucuz etin yahnisi az olur." O yüzden ucuz alacağım diye malın kalitesini göz ardı etmemelisiniz. Yoksa ucuz mal size, avantajdan çok dezavantaj getirecektir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4