Makaleler » Makaleler » Ülkelere Göre Gelinlik Tercihi Nelerdir?

Ülkelere Göre Gelinlik Tercihi Nelerdir?

Ülkelere Göre Gelinlik Tercihi Nelerdir?

Beyaz gelinlik, birçok ülke için düğünlerde öne çıkan hakim renk olsa da; eskiden bugünkü beyaz gelinlikler yoktu. En azından 1840 yılında, Kraliçe Victoria'nın evliliği sırasında kırmızı gelinlik giyme geleneğini kırıp, beyazı seçtiği zamana kadar. İşte o zamandan beri Avrupa, Amerika ve Afrika'daki birçok gelin, beyaz gelinlik 'kültürünü' benimsedi ve beyaz elbiseyi bugünkü destansı düğün sembolü haline getirdi. Ancak düğünler gibi, düğün kıyafetleri de değişmeye devam etti.

Geçmişten günümüze değişime uğrayan gelinlikler, birçok ülkede geleneksel yapısını koruyarak rengarenk dünyalardan, rengarenk gelinlik modelleriyle karşımıza çıkıyor. Ülkelerin dini inanç ve kültürlerine göre değişiklik gösteren gelinlik modelleri, alışmış olduğumuz beyaz gelinliklerin aksine çok daha renkli modellerden oluşuyor. Modellerin ince detaylarla çok farklı anlamlar kazandığı gelinlikler, farklı ülkeler tarafından özgünleştirilerek ulusal kimliklerini yansıtan motiflerle süsleniyor. Örneğin; birçok ülkede gelinlik, hala evliliğin geleneklerine ve dini inançlarına uygun olarak tasarlanmaya devam ediliyor.

Dünyanın kültürel çeşitliliği bu derece fazlayken, düğün gelenekleri konusunda da böyle bir çeşitliliğe sahip olduğumuz için şanslıyız aslında. Peki, siz bugüne kadar farklı ülke ve kültürlerdeki gelinlerin, düğünlerde nasıl gelinlikler giydiğini hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evetse; o zaman gelin hep birlikte gelinlerin dünya çapında nasıl gelinlikler giydiğine bir göz atalım.

Dünya Ülkelerinde Giyilen Birbirinden Değişik Gelinlikler

Türklerde Gelinlik Seçimi

Türkler, 19.yüzyılın başından itibaren, genellikle mor veya koyu kırmızı, kadifeden yapılmış, altın işlemeli ve motiflerle süslenmiş,“bindallı” olarak bilinen elbiseleri, gelinlik veya kına kıyafeti olarak kullanırdı.

Bunların yerini daha sonra, gümüş ipliklerle dokunmuş ipek taftadan yapılmış, uzun kesimli, dar kemikli, korsajlı ve pelerinli gelinlikler aldı.

Günümüzde ise tüm bu çeşitlilik yerini, beyaza bırakmış ve gelinliklerde en çok bu renk tercih edilmeye başlanmıştır.

Model seçiminde ise; Türk gelinlerinin tek tipe dayalı değil gelinlikler değil, birbirinden oldukça farklı modellerin tercih edilebildiğini görüyoruz. Öte yandan Türk gelinlerinin en çok kabarık prenses modeli, A kesim gelinlikler, balık kesim ve Helen gelinlik modelleri giydiğini eklemeden olmaz.

Hintlilerde Gelinlik Seçimi

Hindistan, dünyada en renkli kültüre ve mirasa sahip ülkelerden birisidir. Bu ülkede giyilen gelinlik modelleri, birbirinden özgün motiflerle süslenen oldukça dikkat çekici tasarımlara sahiptir.

Hintliler, gelinliklerinde koyu kırmızılar, pembeler ve mor renkler tercih etmektedir. Ayrıca çiftler, sevgi ve kabul sembolü olarak boyunlarına çelenkler takarlar.

Kırmızı bir sari ve etekler, buna ek olarak Hintli gelini tepeden tırnağa süsleyen kınalar, kulaklara ve ayak bileklerine bağlanan narin zincirleri ve alın kısmına sürülen sindur adındaki kırmızı tozlar da düğün adetleri arasında yer almaktadır.

Yere kadar uzun şekilde giyilmesi tercih edilen Hint gelinlikleri, kısa kollu ya da yarım kollu seçeneklerle de gelin adayları tarafından kullanılmaktadır.

Araplarda Gelinlik Modelleri

Arap tarzı gelinlik seçimlerine baktığımızda ilk göze çarpan model, gösterişli tarzlarıyla kaburga gelinlikler olacaktır. Arap tarzı A kesim gelinliklerle birlikte dantel, aplike ve boncuk işlemeleriyle oldukça havalı görünen balo tarzı prenses kesim gelinlikler, Arap ülkelerinde en çok tercih edilen diğer modellerden. Şalla birlikte kullanılacak olan aksesuar görünümlü bir iğne ise; tesettür görünümünü tamamlamaya yardımcı unsurlar olarak kullanılmaktadır.

Amerikalıların Gelinlik Seçimleri

19. yüzyılda, ağartma işlemleri henüz yaygınlaşmadığından, beyaz renk kumaş bulmak neredeyse imkansızdı. Yalnızca zenginlerin erişebileceği bir renk olan beyaz, ilgi ve merak uyandırdığı için en iyi gelinlik rengi olarak benimsenmiş ve o zamanlardan beri de bu renk tercih edilmeye başlanmıştır.

Çoğunlukla kiliselerde düğün yapan Amerikalı gelinler, düğünlerinde genellikle fildişi veya şampanya gibi nötr tonlar giyerken, model tercihlerini straplez yaka, A kesim veya balık model gelinliklerden yana kullanıyorlar. Ayrıca kumaş olarak da çoğunlukla dantel gelinlikleri tercih etseler de inci ve taş işlemelerin de Amerika’da sıkça tercih edildiğini görüyoruz.

Avrupalıların Gelinlik Seçimleri

Avrupa kıtasında yaşayan gelinlerin giydikleri gelinliklere baktığımızda; son dönemlerde oldukça popüler olan modern ve sade gelinlik modellerinin tercih edildiğini görüyoruz. İlgi çekmeyi seven Avrupalı gelinler, daha çok transparan ve tül etekli, çok kabarık olmayan gelinlikleri tercih ederken, straplez ve derin dekolteli yakalar da Avrupalı gelin adaylarının sevdiği diğer tarzlar arasında yer alıyor.

Asyalılarda Gelinlik

Renkli ve mistik desenleriyle Asyalılar, dünyada gelinlik modelleri açısından oldukça köklü bir geçmişe sahip. Birbirinden hoş gelinlik modelleriyle oldukça özgün tasarımlar yarattıklarını söyleyebileceğimiz Asyalılar, ülkenin geleneksel yapısını, renkleri ve motiflerine yansıtan gelinlik modelleri ile de bir hayli dikkat çekiyor.

Asya ülkelerinde, Çinliler, beyaz gelinliklerin aksine kırmızı renk gelinlikler tercih ettiğinden düğün merasimleri de oldukça renkli etkinliklere dönüşüyor. Kırmızı rengin iyi şansı çağırdığına inanılan kültürde, gelinler baştan aşağı iyi şans kuşanarak yeni bir hayata adım atmış oluyor. Japonya’da ise yine geleneksel motiflerin gelinlikle buluştuğu modeller göze çarpıyor. Kimono adı verilen kıyafetlerinde gelinlik olarak  beyaz renk kimono giyerken, törenden sonra kırmızı ve sarı kimonolar giyiyorlar. Ayrıca Asyalı gelinlerin, düğünlerinde saç aksesuarları konusunda oldukça hassas davrandıklarını eklemeden başlığımızı sonlandırmayalım.

Afrikalılarda Gelinlik Seçimi

Son olarak halkının da doğası gibi rengarenk ve doğal olduğu Afrika kıtasında etnik desenler ve renkli gelinliklerin göze çarptığından bahsedebiliriz. Afrika kıtasının oldukça nemli ve sıcak bir iklime sahip olması nedeniyle uçuşan etekleriyle sıcaklığın bunaltıcılığını kıracak şekilde hazırlanan gelinlikler, bu kıtada en çok  tercih edilen gelinlik modellerinden.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4