Makaleler » Makaleler » Vintage Gelinlik Nedir ?

Vintage Gelinlik Nedir ?

Vintage Gelinlik Nedir?

Aşık olduğu erkekle evlenmek, her genç kızın hayalidir. Rüya gibi bir düğünle o eski yıllardaki atmosferi, bu özel gününe taşımak isteyen gelin adayları da değişen moda trendlerine aldırmadan, eskinin izlerini, gelinliğinde ve düğün mekanında görmek isteyebilir. Gelinliğin rengi ve tasarımı gelin adaylarının tercihine göre şekillense de ana tema, eskinin bugüne yansımasıdır.

Vintage kelimesi sadece kıyafetlerde değil, genel anlamda birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kelimeyi dilimize çevirmek istersek antika olarak tercüme edebiliriz.

Vintage, eski dönemlerde moda olan anlamına gelmektedir. Bu dönem, kültür ve kültürlerarası etkileşimle birlikte modanın büyük ölçüde değiştiği uzunca bir dönemi kapsar.

Peki tüm bu açıklamalardan sonra vintage gelinlik nedir diye sorarsak; hem geçmişin izlerini ve motiflerini taşıyan hem de günümüz modasını yansıtan gelinlik tarzına vintage gelinlik denir, cevabını verebiliriz. Geçmişten günümüze uyarlanan bu gelinlikler, çağımızın modasını da önemli ölçüde yansıttığı için bu bunlara retro gelinlik de diyebiliriz.

1920 Yıllarında Vintage Gelinlik Modelleri

Vintage gelinlik modelleri, her zevke ve tarza uygun olarak; hem kısa hem uzun, hem kollu hem kolsuz olarak rahatlıkla şekillendirilebilen bir gelinlik modelidir. Bu açıdan vintage modeli, onu tercih eden gelin adaylarına kendi tarzlarını rahatlıkla yansıtabilmesi için de son derece kolaylık sağlar. Ayrıca bu modelin öne çıkan tasarımlarını merak edenler için daha çok bel çizgisi düşük ve yaka kısmı açık gelinlik çizgileriyle ön plana çıktığını söylemek mümkün.

1920 vintage gelinlikleri, ön etekleri bileğe kadar olan arka kuyruk kısmı ise uzun olan kloş duvaklarla veya taçlarla süslenen tarzdaydı. Daha sonraki yıllarda bu model karşımıza kibar siluetler, tüyler, püsküller, uzun eldivenler ve genellikle düz kesim veya püsküllü elbise tarzı gelinliklerle birlikte taşlı saç bantlarıyla çıkmıştır.

1. Dantel İşlemeli Vintage Gelinlik Modelleri

Vintage bir model gelinlik giymeyi düşünenlerin, mutlaka 1920 vintage gelinlik modellerini incelemesini tavsiye ederiz. Hatta  uzun ve kum saati bir vücut yapısına sahip olanlarınız varsa; bu tarzın, vücuda oturan kuyruğu uzun dantel işlemeli, düz kesim modelini tercih etmelerini önerebiliriz. Gelinliğine günümüz modasından bir şeyler katmak isteyenler için de bir tavsiyemiz var. Zarif bir dantel işlemesinin üzerine derin bir v kesimi eklerseniz, bu gelinliğinizi hem şık hem de 1920’lerin modasında bir havaya sokacaktır. Eğer yaz düğünü düşünüyorsanız da bu modeli Helen kesim ile harmanlayabilirsiniz.

2. Püsküllü Vintage Gelinlik Modelleri

1920'nin o zarif çizgilerinin içerisinde bir kumsal düğünü planlıyorsanız, düz bir kesim üzerine sadece bel kısmından veya kat kat tüm etek boyunca sık püsküller ile süslenmiş bir gelinlik düşünebilirsiniz. Günümüz modasından biraz daha uzaklaşıp daha çok nostaljik bir havaya bürünmek isteyen gelin adaylarına tavsiyemiz de bu tasarımı kolsuz veya yarım kol püsküllü bir gelinliğe uzun eldivenler ekleyerek giymeleri olacaktır. Hatta işlemeli boncuklar ve siluet şapkalar da vintage model bir gelinliğe eklenebilecek diğer küçük detaylar arasında sayılabilir .

1930 Yıllarında Vintage Gelinlik Modelleri

1930’lu yıllarda vintage gelinlik denince akla şüphesiz ipek ve şifon kumaşlarla hazırlanan, etek boyu uzun veya kısa olarak da tercih edilen gelinlikler geliyor hemen. Saç aksesuarlarında sıklıkla gördüğümüz şapkalar, şüphesiz ki bu modelin en dikkat çeken tasarımları arasında.

1. Kısa Vintage Gelinlik Modelleri

Eğer kokteyl tarzı bir düğün düşünüyorsanız kısa gelinlikler, sizin için iyi bir seçim olabilir. Gelinliğin üzerine takılacak küçük bir saç şapkasıyla etek boyunu bugüne uyarlamak, geçmiş zamanlarla geleceği bir arada yansıtan güzel bir tercih olacaktır.

2. Uzun Gelinlik Modelleri

Uzun ve salaş modeller tam bana göre diyenler için nakışlarla bezeli 1930'ların vintage modası, retro gelinlikler için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Hele de A kesimin eklendiği bir vintage tasarımı, gelinliğinize bir tutam modernlik katacak zarif bir dokunuş olabilir.

1970 Yıllarında Vintage Gelinlik Modelleri

1970'li yıllardaki vintage gelinlikler, genellikle bohem bir tarza bürünmüştür. Fakat bu yıllarda  gelinlik modellerini genel hatlarıyla yorumlamamız gerekirse; yüksek yakalar, uzun etekler ve orta boy duvaklar dönemin öne çıkan gelinlik modelleri arasında yer almıştır diyebiliriz.

1. Punk Tarzı Gelinlik Modelleri

Siyah renkte ve yaka kısmı boğaza doğru yükselen punk tarzı gelinlikler, asi tarzın bir simgesi olarak günümüze kadar ulaşmış tasarımlardır.

2. Prenses Vintage Gelinlik Modelleri

Bu gelinliklerde A kesim etekler, ince işlemeler ve tarlatanla kabartılmış gelinliklere ek olarak orta boy bir duvakla hem vintage hem de modern bir çizgi yakalayabilirsiniz. Fakat prenses tarzı modellerde v yaka tercih edilmek istenirse; vintage bir hava yakalamak için yine orta boy duvak kullanmak yerinde olacaktır.

1980 Yıllarında Vintage Gelinlik Modelleri

1980'li yıllar uzun etek boyları, uzun duvaklar, dantelli ve fırfırlı etekler ile gösterişli tarzdaki gelinliklere ev sahipliği etmiş bir dönemdir. Kollara vatkalar, eteklerde geniş kesimler, 1980'li yıllarda öne çıkan gelinliklerin hafızalara kazınan detayları arasında yerini almıştır. Kollardaki kabarık kesimler aşağı doğru danteller ile işlenir ve vatkalar çıkarılırsa da vintage modelini günümüze uyarlaması olarak yansıtmak mümkün.

1990 Yıllarında Vintage Gelinlik Modelleri

Bu dönemde daha minimalistik bir tarz benimsenmiştir. Çünkü bu dönemde daha sade bir çizgi tercih edilerek uzun ve ince siluetler, ipeksi kumaşlarla zarif bir görünüm yakalanmak istenir. Siz de vintage bir gelinlik giymek istiyorsanız günümüzde çoğu gelinin yaptığı gibi elbise tarzı gelinliklerle retro esintisini gelinliğinize yansıtabilirsiniz.

Vintage Gelinlikte Tesettür

Vintage gelinlik modelleri, nostaljiyi seven tesettürlü gelin adaylarının da sıklıkla tercih ettiği bir modeldir. Belden tam oturan bir kesim ve kolların bilekleri sıkıca kavradığı fakat omuz bilek arası kabarık bir kesim olan bu model, yaka kısmının boyun bölgesine kadar uzandığı tarzdaki kesimiyle başörtü geriden bağlanmalı ve istenirse yandan aksesuarlarla desteklenmelidir. Kabarık veya düz kesim olarak tercih edilebilen vintage tesettür gelinlikler,  günümüze uyarlanacak olursa daha modern çizgilerle retro havasını günümüze taşıyabilir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
powered by ShopPHP | v4